Nowoczesne firmy zajmujące się marketingiem i reklamą zachwalają reklamę w social media. Jest to w pewnym sensie przyszłość skutecznej reklamy, która ma dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców. Przed zdecydowaniem się na tę formę reklamowania swojej firmy lub strony www warto znać wszystkie wady oraz zalety takiego rozwiązania.

Do dużych zalet reklamy w portalu Facebook powinniśmy zaliczyć oczywiście koszty. Każdy z nas może założyć sobie tam konto zupełnie za darmo i stworzyć wizytówkę swojej firmy. Później wystarczy polecić ją kilku znajomym i dzięki efektowi kuli śnieżnej będziemy stale zdobywać nowych odbiorców. Jest tylko jedno, ale – musimy stale aktualizować nasz profil o ciekawe informacje, urządzać konkursy i ciekawe akcje marketingowe. Ogromną zaletą tego typu reklamy jest także łatwa dostępność odbiorców. Praktycznie każdy internauta ma konto na FB i jeżeli polubi naszą stronę, to na jego koncie będą stale wyświetlały się informacje, jakie podsuwamy naszym odbiorcom. Reklamując się na FB w bardzo łatwy sposób możemy dotrzeć do określonej grupy docelowej. Płatne reklamy w tym portalu pozwalają na bardzo dużą dowolność w wyborze grupy docelowej – wystarczy kilka kliknięć, aby wybrać naszych odbiorców.

Do dużych wad płatnej reklamy na FB powinniśmy zaliczyć fikcyjne konta, które klikają przycisk „like” w naszej reklamie w tym portalu. Są to konta, które nie poprawią naszej sprzedaży oraz nie zwiększą odbiorców naszych reklam w portalu. Fikcyjne konta nabijają tylko statystyki naszej strony, jednak nie przekładają się na realny wzrost sprzedaży i przychodów. Reklama na Facebooku ma także ograniczony zasięg w niektórych grupach m.in. wśród starszych osób. Jeżeli oferujemy produkty adresowane do tego typu grup, to nie powinniśmy spodziewać się dużych zmian w sprzedaży oraz odzewu ze strony klientów. Jeżeli jednak sprzedajemy towary popularne, to taka forma reklamy jest bardzo dobrym i stosunkowo tanim wyborem. Powinniśmy jednak pamiętać, że mając nawet bardzo wiele laików na naszej stronie FB, możemy nie podnieść sprzedaży, gdyż zaangażowanie odbiorców będzie znikome. Związane jest to z wcześniej wspomnianymi fikcyjnymi kontami, które nie generują zysków dla reklamodawcy.