Prowadząc biznes w sieci, każdemu przedsiębiorcy zależy na zdobyciu jak największej liczby odwiedzających, która przełoży się na zwiększoną sprzedaż i zarobki. Metod na pozyskanie odsłon realnych odwiedzających jest wiele, jednak najlepszą z nich i dającą dobre efekty w dłuższej perspektywie jest pozycjonowanie.

Pozycjonowanie, krótko mówiąc, jest działaniem mającym na celu podniesienie pozycji danej strony w wynikach wyszukiwarki Google (inne w tej chwili się już nie liczą). Sposobów na podniesienie pozycji naszej strony jest wiele. Wszystko zależy od naszej pomysłowości. Podstawą jest oczywiście zdobywanie linków odsyłających do naszej witryny. Ważne jest, aby wyglądały one naturalnie – wszystkie linki na siłę wciśnięte gdzie się tylko da w internecie, zrobią naszej stronie tylko krzywdę. Dobrej jakości link nie wygląda jak pozycjonowanie, a polecanie danej strony przez zupełnie obcą nam osobę niezwiązaną z nami i naszym serwisem internetowym. Jest to trudne zadanie, które wielu osobom spędza sen z powiek.

Podstawowym rodzajem linkowania są odsyłacze z różnego rodzaju katalogów stron internetowych. W sieci możemy znaleźć całe masy darmowych oraz płatnych katalogów, które pozwolą nam na umieszczenie wpisu z odsyłaczem. Wystarczy podać adres naszej strony, dodać krótki opis i po sprawie. Jest to pewnego rodzaju spis stron internetowych. Takie linki nie są zbyt wartościowe, jednak na początek wystarczą. W późniejszym etapie pozycjonowania warto powiększać ilość takich linków oraz linków z innych systemów CMS.

Dobrym sposobem na pozyskanie linków bardzo wartościowych i naturalnych jest udzielanie się na forach internetowych. Ważne jest, aby były to tematycznie powiązane fora, gdyż tylko takie strony dadzą naszej witrynie odpowiedniego kopa i wyniosą ją na szczyt wyników wyszukiwania. Jeżeli nie chcemy lub nie możemy dodawać linków w postach, to warto umieścić taki link do naszej strony w podpisie na forum. Dzięki temu taki link z profilu będzie widniał pod każdym naszym wpisem. Możliwości na pozyskanie linków jest bardzo wiele i w kolejnych artykułach postaram się Wam przybliżyć także inne metody linkowania.