Na pozycję strony w wyszukiwarce wpływa bardzo wiele czynników. Algorytmy wyszukiwarek przywiązują większą uwagę do jakości treści na stronie czy jej szybkości ładowania. Oczywiście, w pozycjonowaniu nadal ważne jest odpowiednie dobranie słów kluczowych czy dobra strategia link-buildingowa, ale jeśli treść na stronie będzie sztucznie przesycona słowami kluczowymi, to jej pozycja będzie obniżana. Zwraca się uwagę na dobry UX, czyli z angielskiego doświadczenie użytkownika. Jeśli strona ładuje się szybko, nie pojawiają się problemy, treść jest przejrzysta i czytelna to użytkownicy chętniej będa z niej korzystać, a wyszukiwarka będzie pozycjonować ją wyżej w wynikach. Jak sprawdzić szybkość ładowania strony? Jak zadbać o szybkość strony? Sprawdź ten artykuł, aby się dowiedzieć!

Core Web Vitals – co to jest? 

Szybkość ładowania strony to czas, w jakim strona zostaje całkowicie załadowania po kliknięciu jej adresu przez użytkownika. Z pomocą w mierzeniu szybkości strony przychodzą Core Web Vitals, czyli czynniki składające się na tak zwany page experience. Dobry page experience to dobry UX. Na Core Web Vitals składają się trzy czynniki: LCP (Largest Contentful Paint), FID  (First Input Delay), CLS (Cumulative Layout Shift).

LCP to czynnik, który sprawdza długość ładowania najważniejszych elementów na stronie. Ważne jest, aby użytkownik jak najszybciej zobaczył największy, najważniejszy element na stronie. Najlepsze strony posiadają wartość LCP poniżej 2,5 sekundy. Wynik powyżej 2,5 i  poniżej 4 sekund to wciąż wynik dobry dla strony. LCP powyżej 4 sekund natomiast klasyfikuje już stronę jako problematyczną. Na szybkość strony składa się także FID. Jest to czas, jaki mija od pierwszej interakcji ze strony użytkownika do czasu, gdy strona przetworzy tę interakcję. FID poniżej 100ms oznacza, że strona działa poprawnie. Powyżej 100 ms i poniżej 300 ms, że wymaga ona udoskonalenia, a powyżej 300 ms, że jest problematyczna. Czynnik CLS bada stabilność strony.  W porównaniu do poprzednich dwóch jest on bardziej skomplikowany do zrozumienia, ale równie istotny. Stabilność strony, to tak naprawdę wszelkie zmiany w rozkładzie elementów, który wpływają na inne elementy. Czynnik ten wylicza się według wzoru, tak więc w odróżnieniu od dwóch pozostałych jest wyrażany ułamkiem, a nie poprzednie w czasie. 

Optymalnie, aby jego wartość była powyżej 0,1. Jeśli będzie się mieścić w granicach 0,1 – 0,25 to oznacza, że wymaga poprawy. Wartość powyżej 0,25 będzie umieszczać stronę jako problematyczną. ‘

Od czego zależy pozycjonowanie w Google?

Wielu specjalistów zastanawia się, jak duży wpływ na pozycję strony mają Core Web Vitals. Google podaje, że będą one czynnikiem rankingowym, ale jednocześnie nie została podana ich ważność. Chociaż może się okazać, że na tle innych czynników, ich znaczenie nie będzie aż tak istotne, top optymalizacja strony pod jak najlepsze wyniki na pewno pomoże w pozycji strony. Szybkość strony na pewno korzystnie wpłynie na użytkowników, którzy zostaną na niej i będą chętniej wracać, jeśli będzie działać szybko i sprawnie. Chyba nikt nie lubi stron, które ładują się wolno, ponieważ powoduje to frustrację. Pojawia się też pytanie, od czego zależy szybkość ładowania telefonu. Poza stroną internetową w wersji desktopowej warto sprawdzić jej szybkość ładowania na telefonach. Zadbanie o prędkość strony na pewno wpłynie na pozytywne wrażenia użytkowników i sprawi, że będzie ona częściej i chętniej odwiedzana.